piątek, 1 marca 2013

Podział i zastosowanie wiertnic

Wiertnice - są to maszyny do wykonywania otworów w skałach o małej, średniej i dużej twardości, wyposażone w urządzenia do mechanicznego posuwu oraz ramy lub inne urządzenia służące do mocowania maszyny w czasie jej pracy. Są stosowane do celów poszukiwawczo badawczych do wykonywania otworów wentylacyjnych, do odwadniania górotworu, odmetanowania złoża, odstawy urobku, dla cerów ratowniczych lub transportowych. Za pomocą wiertnic można wykonywać otwory o średnicy 65mm do kilku metrów. Długość takich otworów może osiągać kilkaset metrów.

W zależności od miejsca zastosowania wiertnic dzieli się na:
  • powierzchniowe-stosowane w robotach poszukiwawczych lub do wiercenia otworów strzałowych na powierzchni np w kamieniołomach
  • dołowe-stosowane w robotach poszukiwawczych, strzelniczych, wentylacyjnych, odwadniających i innych
W zależności od wielkości wykonywania otworu rozróżnia się wiertnice:
  • małośrednicowe
  • wielkośrednicowe
W zależności od rodzaju napędu wiertnice dzielimy na:
  • pneumatyczne
  • elektryczne
  • hydrauliczne
W zależności od sposobu wykonywania otworów wiertnice dzieli się na:
  • obrotowe
  • udarowe

Budowa i zasada działania wiertnic

# Wiertnica typu WDP
Napęd pneumatyczny można wiercić w piaskowcach łupkach i węglu, koronkami wiertniczymi o średnicy 65, 80, 115 mm oraz świedrami gryzakowymi o średnicy 95, 114, 152 mm.
Długość otworów do 120 m, można wiercić pod kątem, również pionowo w górę i w dół.

Wiertnica zbudowana jest z ramy mocującej z podporami zastrzałowymi i belkami rozporowymi. Do ramy przymocowane są sanie oraz prowadnica żerdzi. Napęd żerdzi wraz z głowicą przepłuczką i napędem posuwu możne się przesuwać na saniach po ramie mocującej w obie strony za pomocą koła zębatego. Napęd posuwu składa się z silnika pneumatycznego zębatego i potrójnej przekładni zębatej. Kierunek obrotów silnika można zmieniać za pomocą zaworu sterującego znajdującego się na stole manewrowym.
Prędkość obrotowa żerdzi: 97-235 obr/min.

# Wiertnica MDR - mało średnicowa (dołowa) na rozporze. Może być z napędem elektrycznym i pneumatycznym. Przeznaczona jest do wiercenia otworów geologiczno-poszukiwawczych w skałach o różnej twardości. Średnica otworów 36, 66, 70 mm.

Główne elementy wiertnicy MDR to: głowica obrotowa, zaciskowa żerdź wiertnicza, dwa siłowniki dociskowe, przesuwak, rozdzielacz hydrauliczny, rozpory oraz wyposażenie hydrauliczne i elektryczne. 

Dziękuję za zapoznanie się z artykułem. Proszę postaw mi kawę za ten post


Postaw mi kawę