- Czujnik spiętrzenia - zabudowany jest przed wysięgnikiem w miejscu przesypu urobku i zabezpiecza nas przed możliwością zasypania całego napędu.
- Czujnik ruchu taśmy - przymocowany jest do konstrukcji napędu za pomocą specjalnych widełek. Czujnik ten podobny jest do kręcącej się rolki w której znajduje się elektromagnes i jeżeli rolka kręci się cały czas na taśmie to podtrzymuje prąd sterowania.
- Czujnik temperatur - wyłącza taśmę jeżeli dojdzie do wzrostu temperatury w okolicach bębnów, stacji napinających oraz roli wysięgnikowej.
- Wyłącznik awaryjny- ma na celu zatrzymanie taśmociągu z każdego miejsca trasy i zgodnie z obowiązującymi przepisami muszą być zabudowane na wysokości napędu stacji zwrotnej oraz 50 do 70 m na trasie. Są to wyłączniki dwustronnego działania. Połączone są za pomocą linki stalowej i przez pociągnięcie w dowolną stronę, muszą spowodować zatrzymanie przenośnika.
- Urządzenie SAGA - służy do awaryjnego gaszenia napędu gdyby powstało zagrożenie pożarowe.
# Zawory hydrantowe oraz szafki rozmieszczone są co 50 m na trasie. W miejscu przesypu węgla musi być zainstalowany system zraszania, który likwiduje zapylenie. Ponadto do zabezpieczenia przeciwpożarowego służą gaśnice pianowe, proszkowe lub śniegowe.
W chodnikach taśmowych powinny być rozmieszczone po dwie gaśnice pianowe co 200m. Na sypach i przesypach jedna gaśnica proszkowa 6 kg i dwie gaśnice pianowe.
Wysyp główny - 4 gaśnice pianowe i dwie gaśnice proszkowe 6 kg.
Rurociąg p. poz. jest oznakowany kolorem czerwonym.