piątek, 8 marca 2013

Zabezpieczenia ruchowe i przeciwpożarowe przenośników taśmowych

  1. Czujnik spiętrzenia - zabudowany jest przed wysięgnikiem w miejscu przesypu urobku i zabezpiecza nas przed możliwością zasypania całego napędu. 
  2. Czujnik ruchu taśmy - przymocowany jest do konstrukcji napędu za pomocą specjalnych widełek. Czujnik ten podobny jest do kręcącej się rolki w której znajduje się elektromagnes i jeżeli rolka kręci się cały czas na taśmie to podtrzymuje prąd sterowania. 
  3. Czujnik temperatur - wyłącza taśmę jeżeli dojdzie do wzrostu temperatury w okolicach bębnów, stacji napinających oraz roli wysięgnikowej.
  4. Wyłącznik awaryjny- ma na celu zatrzymanie taśmociągu z każdego miejsca trasy i zgodnie z obowiązującymi przepisami muszą być zabudowane na wysokości napędu stacji zwrotnej oraz 50 do 70 m na trasie. Są to wyłączniki dwustronnego działania. Połączone są za pomocą linki stalowej i przez pociągnięcie w dowolną stronę, muszą spowodować zatrzymanie przenośnika. 
  5. Urządzenie SAGA - służy do awaryjnego gaszenia napędu gdyby powstało zagrożenie pożarowe.  
# Rurociąg przeciwpożarowy - musi być zainstalowany na całej długości prowadzonej odstawy taśmowej, w odległości 15-20 m od napędu od strony dopływu powietrza. Musi być zabudowany hydrant przeciwpożarowy oraz obok hydrantu szafka hydrantowa. W szafce hydrantowej musi znajdować się wąż przeciwpożarowy, prądownica oraz klucz do odkręcania zaworu.

# Zawory hydrantowe oraz szafki rozmieszczone są co 50 m na trasie. W miejscu przesypu węgla musi być zainstalowany system zraszania, który likwiduje zapylenie. Ponadto do zabezpieczenia przeciwpożarowego służą gaśnice pianowe, proszkowe lub śniegowe.
W chodnikach taśmowych  powinny być rozmieszczone po dwie gaśnice pianowe co 200m. Na sypach i przesypach jedna gaśnica proszkowa 6 kg i dwie gaśnice pianowe.
Wysyp główny - 4 gaśnice pianowe i dwie gaśnice proszkowe 6 kg.
Rurociąg p. poz. jest oznakowany kolorem czerwonym.

Przenośniki taśmowe i zgrzebłowe

# Rodzaje stosowanych przenośników w górnictwie:
  1. Przenośniki płytowe. Zastosowanie: podajniki do i z urządzeń szybowych.
  2. Przenośniki taśmowe. Odstawy zbiorczej, oddziałowej, robót pomocniczych. 
  3. Przenośniki zgrzebłowe: Ścianowe, podścianowe, robót pomocnicznych
  4. Przenośniki wibracyjne. Stosowane w zakładach przeróbczych
# Przenośniki taśmowe - klasyfikacje
  1. Funkcji spełnianej przez taśmę na przenośniki: o górnej taśmie nośnej, o dolnej taśmie nośnej
  2. Kształtu taśmy nośnej na przenośniki: o taśmie płaskiej, o taśmie nieckowej
# Przenośnik taśmowy składa się z trasy, napędu, wysięgnika, stacji zwrotnej. Trasa może być o konstrukcji rurkowej albo cechowniki do których przymocowane są sporniki do krążków górnych i dolnych.
Taśma składa się z kilkuwarstwowej wkładki, a tkaniny - jest gumą nie palną. Szerokość taśmy może być: 800, 1000, 1200, 1400, 1600 mm w zależności od przeznaczenia.

# Napęd taśmowy PTG składa się z bębna, napędowego bębna pomocniczego, ramy, boków, osłon, przekładni, sprzęgła oraz silnika.
Do konstrukcji napędu umocowany jest wysięgnik wraz z rolą wysięgnikową.
Napęd umocowany jest do specjalnych sporników, które są umocowane do spongu za pomocą kotew stalowych lub dodatkowo rozpartych stojakami ciernymi.

# Stacja zwrotna składa się z roli zwrotnej, osłony tylnej i osłony daszkowej przedniej oraz zgarniacza.
Stacja zwrotna umocowana jest do specjalnych rozpór stalowych przy pomocy pociągu szynowego lub do wpuszczonych do spągu kotwi stalowych.

Dziękuję za zapoznanie się z artykułem. Proszę postaw mi kawę za ten post


Postaw mi kawę