Podział map górniczych:
Mapa górnicza jest to przedstawiona na płaszczyźnie metoda rzutów geometrycznych sytuacja powierzchni, wyrobisk górniczych i sytuacja geologiczna lub jeden z tych elementów. Mapy górnicze sporządza się w odpowiedniej skali. Temat, skala i sposób opracowania map górniczych są dostosowane do potrzeb ruchu zakładu górniczego.
Mapy górnicze dzielą się ze względu na treść na trzy grupy:
- mapy powierzchni - przedstawiają sytuację na powierzchni o treści i formie dostosowanych do potrzeb górnictwa
- mapy wyrobisk górniczych - przedstawiają sytuację wyrobisk górniczych oraz elementy geologiczne i inne elementy górnicze związane z prowadzeniem robót górniczych, a ponadto w poszczególnych przypadkach również i sytuację na powierzchni.
- mapy geologiczne - przedstawiają sytuację geologiczną na potrzeb górnictwa
- mapy podstawowe - sporządza się bezpośrednio na podstawie wyników uzyskanych z pomiarów. Wykonuje się je w skali 1: 1000 lub 1: 2000. Może ona przedstawiać między innymi poziomy warstwy, pokłady, przekroje geologiczne. Mapy te stanowią źródłowy materiał dla opracowania map przeglądowych i map specjalnych.
- Mapy przeglądowe - sporządza się je na podstawie map podstawowych w drodze reprodukcji lub pomniejszenia tych map. Treścią ich jest sytuacja przedstawiana na mapach podstawowych powierzchnia wyrobisk, gór, lub geologiczna ujęta łącznie lub oddzielnie z pominięciu niektórych elementów. Wykonuje się je w skali 1:500, 1:1000, 1:2000, 1:5000, 1:10000.
- Mapy specjalne są to kopie map podstawowych o specjalnym znaczeniu dla danego zakładu górniczego. Wykonuje się je w skali: 1:500, 1:1000, 1:2000, 1:5000, 1:10000. Przykłady map specjalnych powierzchni: # Mapa obszaru górniczego przedstawia sytuację powierzchni z uwidocznieniem granic obszaru górniczego dla eksploatacji określonej kopaliny, # Mapa powierzchniowa zbiorników wodnych - mapa sytuacyjno-wysokościowa obszaru górniczego z uwidocznieniem naturalnych i sztucznych zbiorników wodnych
- Mapa oddziałowa-przedstawia sytuację wyrobisk górniczych w określonym oddziale wydobywczym z naniesieniem miejsc zagrożeń oraz urządzeń w wyrobiskach górniczych, koniecznych dla prawidłowego i bezpiecznego prowadzenia robót górniczych przez dozór górniczy. Każdy sztygar oddziałowy oraz sztygar zmianowy powinien (musi) ją mieć i w miarę postępu robót na bieżąco uzupełniać.
- Mapa powietrzna (wentylacyjna) przedstawia sytuację wyrobisk górniczych z uwzględnieniem dróg i urządzeń wentylacyjnych
- Mapa przeciwpożarowa przedstawia sytuację wyrobisk górniczych z uwidocznieniem pól pożarowych, dróg wentylacyjnych, wyrobisk eksploatacyjnych i przygotowawczych oraz urządzeń zabezpieczających