czwartek, 26 września 2013

Stopień naprężeń w górotworze i ciśnienia

W górotworze nienaruszonym robotami górniczymi panują naprężenia, których przyczyną jest ciężar skał. Pod działaniem nacisku pionowego cząstka nie może przemieszczać się w dół, ani rozszerzyć i przenieść, na boki ponieważ w około niej są inne cząstki w podobnym stanie. Dlatego na jej powierzchniach bocznych powstają ciśnienia poziome. Wszystkie te ciśnienia powodują w górotworze trójwymiarowy stan naprężeń. Ciśnienie poziome będące również przyczyną ciśnień poziomych nazywa się ciśnieniem pierwotnym.
Stan zależy również od:
  • zaburzeń tektonicznych górotworu
  • właściwości mechanicznych i struktury górotworu (uławicenie, łupliwość)
Ciśnienie w wyrobiskach  korytarzowych
Wykonanie wyrobiska górniczego zaburza istniejącą równowagę górotworu. Powstanie pustej przestrzeni wywołuje układ naprężeń różnych od poprzedniego.

Naprężenia rozciągające i ściskające w strefie otaczającej wyrobisko górnicze po przekroczeniu wytrzymałości skał powodują naruszenie ich struktury. Powstają zarysowania, spękania, załamania, wreszcie rozluźnienia skał, doprowadzając do przemieszczenia się mas skalnych do wyrobiska lub oparciu się ich na obudowie. W czasie przebyciu tych zjawisk następuje rozładowanie naprężeń panujących w otoczeniu wyrobiska górniczego.

Strefa odprężona: otaczająca strefa wyrobisko, w której wskutek popękania lub zluźnienia skał naprężenia panujące w górotworze zostały całkowicie rozładowane. 


Dziękuję za zapoznanie się z artykułem. Proszę postaw mi kawę za ten post


Postaw mi kawę