wtorek, 18 marca 2014

Klasyfikacja skał stropowych i spągowych

Rodzaj skał występujących w stropie i spągu pokładu ma istotny wpływ na wybór systemu wybierania. W tym przypadku w górnictwie przyjęto podział skał na trzy grupy:
skały kruche, charakteryzujące się małą zwięzłością i spoistością (ulegające łatwo spękaniom, zluźnieniom) oraz opadaniem do wybranej przestrzeni,
skały sztywne, charakteryzujące się dużą wytrzymałością, utrzymujące się nad wybranym wyrobiskiem i załamujące się w dużych blokach po otwarciu większej powierzchni stropu,
skały plastyczne, charakteryzujące się niewielką wytrzymałością, lecz znaczną spójnością, co powoduje ich uginanie się za frontem wybierania.

W górotworze zalegającym nad pokładem węglowym wyróżnia się strop bezpośredni i strop zasadniczy.

Stropem bezpośrednim nazywamy skały zalegające bezpośrednio nad pokładem węglowym charakteryzujące się łatwym załamywaniem i przemieszczaniem do wybranej przestrzeni (skały kruche). Takie załamywanie i przemieszczanie się skał stropowych nosi nazwę rabowania się stropu.

Stropem zasadniczym nazywamy warstwy skał sztywnych (grube warstwy piaskowca lub łupków piaszczystych) zalegające nad stropem bezpośrednim. Warstwy te nie załamują się równocześnie ze stropem bezpośrednim, lecz po obnażeniu większej powierzchni stropu, mogą się one załamywać dużymi blokami i osiadać na zawale powstałym z zarabowania się warstw stropu bezpośredniego. Załamanie się stropu zasadniczego przebiega w sposób nagły i wywołuje wstrząs.

Dla umożliwienia właściwego doboru systemu wybierania należy dokonać klasyfikacji skał stropowych i spągowych. Najpopularniejsza jest klasyfikacja skał wg W. Budryka.
 Klasa I — strop bezpośredni stanowią skały kruche, łatwo rabujące się o miąższości większej od 5-krotnej grubości pokładu.
Klasa II — strop bezpośredni stanowią skały kruche, łatwo rabujące się o miąższości mniejszej od 5-krotnej grubości pokładu.
Klasa III — strop bezpośredni stanowią skały sztywne, trudno rabujące się lub też nad pokładem zalega strop zasadniczy w postaci grubej warstwy skał mocnych.
Klasa IV — skały stropowe mają zdolność uginania się i osiadania na spągu bez załamania się (skały plastyczne i uwarstwione).

Podobnie przyjęto klasyfikację spągów, gdzie wyróżniono trzy klasy:
Klasa I — spąg bezpośredni stanowią warstwy skał słabych wykazujących skłonność do spełzania.
Klasa II — spąg bezpośredni stanowią warstwy skał mocnych.
Klasa III — spąg bezpośredni stanowią warstwy skal plastycznych, pęczniejących i łatwo wyciskanych do wyrobiska.
Klasyfikacji skał stropowych i spągowych dokonują rzeczoznawcy.


źródło: http://www.czek.eu

Dziękuję za zapoznanie się z artykułem. Proszę postaw mi kawę za ten post


Postaw mi kawę