piątek, 15 lutego 2013

Urządzenia wiertnicze

# Podział młotków i ich zastosowanie
Młotki mechaniczne - nazywa się maszyny ręczne, służące do urabiania skał kruchych i różnych robót pomocniczych: pobierki spongu, wykonywanie gniazd pod stojaki, urabianie ociosów.

W zależności od masy dzieli się na:
  • lekkie o masie 7-9 kg
  • średnie 10-12 kg
  • ciężkie powyżej 12 kg
Energią napędową może być: energia elektryczna, pneumatyczna, elektro-pneumatyczna, hydrauliczna, spalinowa.

# Budowa typowych młotków pneumatycznych:
Młotek składa się z cylindra, tłoka (bijak), mechanizmu rozrządu, uchwytu i grota.

# Zasada działania:
Powietrze sprężone sterowane mechanizmem rozrządu kierowane jest na przemian do tylnej i przedniej części cylindra powodując przesuwanie bijaka do przodu i do tyłu. Mechanizm rozrządu działa samoczynnie w skutek występowania w czasie ruchu bijaka różnicy ciśnień.

Wiercenie

Wiercenie lub urabianie mechaniczne może odbywać się poprzez zastosowanie udaru naciskiem statycznym lub poprzez skrawanie.

# Urabianie udarowe: charakteryzuje się przekazywaniem energii uderzenia na skałę poprzez krawędź urabiającą narzędzia co powoduje niszczenie spójności pod tym narzędziem i jego wgłębienie w skałę. Urabianie udarowe jest szeroko stosowane przy udarowym wierceniu otworów w skałach średniej i dużej twardości.

# Urabianie naciskiem statycznym: polega na wgniataniu krawędzi urabiającej w caliznę siłą statyczną, a więc jest bardzo podobne do urabiania udarowego jednak scharakteryzowane siłą, a nie udzieloną energią. Urabianie naciskiem statycznym jest uzyskiwane przy gryzowym lub krążkowym wierceniem głębokich otworów.

# Urabianie skrawaniem: polega na prawie równoległym oddziaływaniu na powierzchnię skały narzędziem o kształcie klina. Nadaje się w maszynach urabiających do skał małej i średniej twardości.

Dziękuję za zapoznanie się z artykułem. Proszę postaw mi kawę za ten post


Postaw mi kawę