- Górnictwo naziemne - zajmuje się wydobywaniem sposobem odkrywkowym, kopalin użytecznych zalegających wprost na powierzchni ziemi lub też płytko pod powierzchnią.
- Górnictwo podziemne - ma za zadanie wydobywanie kopalin użytecznych zalegających na znacznej głębokości pod powierzchnią ziemi wykonuje się w tym celu wyrobiska podziemne.
- Górnictwo odwiertowe - polega na udostępnianiu i eksploatacji kopalin użytecznych za pomocą otworów odwiertowych z powierzchni ziemi. Obejmuje ono eksploatację kopalin ciekłych (ropa naftowa, wody mineralne), gazowych (gaz ziemny) oraz takich, które przy odpowiednie zabiegi techniczne jest rozpuszczanie w wodzie sól kamienna lub ogrzewanie siarka dają się doprowadzić do stanu płynnego.
- Górnictwo morskie - obejmuje zagadnienia i procesy związane z wydobywaniem kopalin użytecznych z dna mórz i oceanów oraz złóż zalegających pod ich dnem. Wydobywanie to odbywa się za pomocą morskich urządzeń górniczych zwłaszcza pływających lub trwale usadowionych jednostek wiertniczych.
Ze względu na rodzaj wydobywanej kopaliny górnictwo dzieli się na:
- górnictwo węgla - obejmuje eksploatację naziemną i podziemną złóż węgla kamiennego i brunatnego
- górnictwo rud - obejmuje eksploatację rud żelaza i metali nieżelaznych sposobami nadziemnymi i podziemnymi
- górnictwo naftowe - obejmuje eksploatację ropy naftowej i gazu ziemnego
- górnictwo skalne i surowców - dla przemysłu chemicznego, hutnictwa i innych, górnictwo soli kamiennej, soli potasowych, siarki, kamieni budowlanych
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz