środa, 18 września 2013

Pochyłe wyrobiska udostępniające

Stanowią je szyby pochyłe drążone z powierzchni. Szyby pochyłe stosowane, gdy pokład lub żyła wychodzi na powierzchnię ziemi lub gdy ich wychodnie przykryte są niezbyt grubym nadkładem.

Wyrobiska przygotowawcze
Do wyrobisk przygotowawczych należą chodniki, pochylnie, dowierzchnie, upadowe, przecinki itd..

Do wyrobisk przygotowawczych zalicza się:
-chodniki podstawowe stanowiące podstawę poziomu
-chodniki piętrowe, rozcinające pokład w obrębie poziomu, na mniejsze odcinki zwane piętrami
-pochylnie polowe dzielące piętra na pola , pochylnie czyli pola wybierane, które z kolei dzieli się chodnikami filarowymi i dowierzchniami na filary.

Chodnik - to górnicze wyrobisko korytarzowe prowadzone poziomo lub prawie poziomo (od 5 -10 stopni nachylenia), niemające wyjścia na powierzchnię.

Dowierzchnia- pochyłe wyrobisko korytarzowe łączące dwa lub więcej punktów znajdujących się na różnych poziomach, wydrążone mniej więcej równolegle do linii nachylenia pokładu

Powierzchnią dostosowaną do transportu w niej urobku nazywa się:
-pochylnię (urobek opuszczany z góry w dół)
-upadową (urobek wyciągany z dołu do góry)

Ze względu na przeznaczenie chodniki i pochylnie mogą nosić nazwę:
-przewozowe (którymi przewozi się urobek)
-transportowe (do transportu materiałów)
-dojazdowe (przejścia ludzi)
-wodne (doprowadzenia wody)
-podsadzkowe (do doprowadzenia podsadzki)

Jeżeli grubość pokładu jest mała i przekrój poprzeczny chodnika nie mieści się w pokładzie, to zachodzi konieczność przybierania spągu lub stropu.

Wyrobisko (ściana) - wybierkowe wyrobisko w którym dokonuje się ostatecznego wybierania kopaliny użytecznej i które powstaje w wyniku tego wybierania. Po wybraniu kopaliny użytecznej wyrobiska te ulegają likwidacji.

Do wyrobisk wybierkowych należą:
-komory, - zabieraki , - ubierki, - ściany

Komory - podobne są do zabierek, lecz mają znacznie większe wymiary poprzeczne. Prowadzenie oraz utrzymanie wyrobisk komorowych jest możliwe przy bardzo mocnych stropach, dlatego też rzadko stosowane jest w górnictwie węglowym, często natomiast przy wybieraniu złóż soli i rud metali.

Zabierki - są to górnicze wyrobiska wybierkowe powstające przy wybieraniu pokładu krótkimi odcinkami szerokości do 10 m i długości równej odległości między chodnikami filarowymi lub dowierzchniami, przy czym przodek posuwa się zawsze od calizny w stronę zrobów.

Ubierki - powstają w wyniku wybierania odcinka złoża ograniczonego dwoma chodnikami równoległymi - czołem przodka usytuowanego prostopadle do ich kierunku. Wybierane ubierki musi być poprzedzane wydrążeniem tzw. przecinki czyli chodnika prostopadłego do chodników równoległych. Jeden z ociosów przecinki stanowi czoło wyrobiska ubierkowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za zapoznanie się z artykułem. Proszę postaw mi kawę za ten post


Postaw mi kawę