wtorek, 25 marca 2014

Mapy górnicze

Na podstawie otrzymanych przekrojów geologicznych złoża sporządza się mapy pokładowe oddzielnie dla poszczególnych pokładów złoża pokładowego, np węgla. Sporządza się je jako mapy warstwicowe (linia łącząca punkty na mapie jednakowej wysokości). Warstwice podają częściej położenie spągu pokładu, rzadziej stropu w stosunku do poziomu odniesienia. Mapy warstwicowe pokładów węgla charakteryzują ukształtowanie powierzchni pokładów pod ziemią. Obrazują one sposób zalegania oraz wszelkie sfałdowanie i zaburzenie w zaleganiu pokładów. Z układu otrzymanych warstwic można zorientować się co do kierunku rozciągłości, nachylenia i grubości pokładu oraz ich zmienności na całej powierzchni rzutu poziomu pokładu.

Mapa górnicza jest to przedstawiona na płaszczyźnie metodą rzutów geometrycznych sytuacja powierzchni, wyrobisk górniczych i sytuacja geologiczna lub jeden z tych elementów.

Mapy dzielimy na:
  • mapy powierzchni - przedstawiają sytuację na powierzchni o treści i formie dostosowanej do potrzeb górnictwa
  • mapy geologiczne - przedstawiają sytuację geologiczną dla potrzeb górnictwa
  • mapy wyrobisk górniczych - przedstawiają sytuację wyrobisk górniczych oraz elementy geologiczne i elementy górnicze związane
Zespoły map:
  • przeglądowe - sporządza się na podstawie map podstawowych w drodze reprodukcji lub pomniejszenia
  • specjalne
  • podstawowe - sporządza się bezpośrednio na podstawie czynników uzyskanych z pomiarów. W skali 1:1000 lub 1:2000. Może ona przedstawiać między innymi poziomy warstwy, pokłady, przekroje geologiczne. Mapy te stanowią źródłowy materiał dla opracowania map przeglądowych i specjalnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za zapoznanie się z artykułem. Proszę postaw mi kawę za ten post


Postaw mi kawę